outdoor furniture material guide

Jak vybrat nejlepší materiál pro zahradní nábytek

Jaké nejdůležitější faktory je třeba zvážit při koupi zahradního nábytku? Jakýkoli prostor ve vašem bydlení by měl odrážet aspekty vaší osobnosti, jen tak bude působit jako skutečný domov. Klíčové je ale také pohodlí a odolnost každého kusu nábytku. Jak naplnit všechny tyto požadavky při výběru zahradního nábytku? A tady právě přichází na řadu výběr ideálního materiálu, když přijde na zařizování vašeho zahradního posezení.

Když přemýšlíte, jaký je nejlepší materiál pro váš zahradní nábytek, pak doporučujeme zvážit hned několik faktorů, jako je počasí, čištění, údržba a cenová dostupnost. Budete muset přemýšlet, jaký materiál je pro váš zahradní nábytek nejlepší, nakolik je voděodolný a robustní, podle toho, kam ho plánujete umístit a jakým ho vystavíte sezónním povětrnostním podmínkám.

Všechny dekorativní prvky potřebné k vytvoření víceúčelového venkovního prostoru můžeme rozdělit do dvou kategorií: nábytek a doplňky. Hlavními kusy nábytku, které budete potřebovat, jsou stoly, židle (nebo sety nábytku), zahradní pohovky nebo opalovací lehátka a příslušenství, jako jsou slunečníky, polštářky nebo úložná řešení.

 

Klimaticky odolný zahradní nábytek: jak rozhodnout, který materiál je nejlepší

Klimaticky odolný zahradní nábytek si dlouhodobě udržuje svůj vzhled a robustnost. Pokud například žijete v oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu a velkým množstvím srážek, budete potřebovat voděodolný zahradní nábytek. Ve vlhkých podmínkách je dřevěný nábytek neustále vystavený riziku hniloby, což je velký problém nejen pro vzhled a funkčnost vašeho zahradního nábytku, ale také představuje zdravotní riziko. Pokud žijete ve vlhkém prostředí a nedokážete si představit jiný, než dřevěný nábytek, pak si na terasu pořiďte nábytek z ošetřeného tvrdého dřeva.

Nejen dřevo, ale i jiné materiály vám mohou ve vlhkém prostředí přidělávat starosti, jako je rez, koroze a deformace (změny tvaru) vašeho venkovního nábytku. V případě kovu, je tudíž lepší zvolit například práškově lakovanou ocel, která je odolná vůči vysoké vlhkosti, a pro vhodná pro zahradní nábytek.

Pokud si nejste jisti, jaký druh zahradního nábytku si pořídit v horkém klimatu, vyberte si zahradní nábytek, který je odolný vůči UV záření a obstojí za každého počasí. Dlouhodobý pobyt na slunci může způsobit vyblednutí, popraskání nebo křehnutí nábytku. Pokud se chcete takovému scénáři vyhnout, syntetický ratanový proutěný nábytek je nejlepší volba, protože ve srovnání s terasovým nábytkem z jiných materiálů je připravený vzdorovat jakémukoli počasí.

Jsou samozřejmě i jiné materiály zahradního nábytku, kterým dlouhodobý pobyt na slunci nedělá problém, ale jsou nepohodlné, protože se na slunci příliš zahřejí (jako například kovový nábytek). Pokud se nechcete celé léto potýkat s horkým kovovým nábytkem, pak může být terasový nábytek z ošetřeného tvrdého dřeva lepší volba. Nezapomínejme na větrné podmínky. Ujistěte se, že nábytek na terase je dostatečně těžký, aby odolal živlům a zároveň zůstal stabilní.

 

Jaký druh zahradního nábytku je nejodolnější?

Kov je bezpochyby nejodolnější materiál pro terasový nábytek. Je natolik pevný, aby vydržel většinu povětrnostních podmínek a je možné ho použít k vytvoření nábytku s inovativním designem. Kov lze také snadno spojit s jinými materiály (jako je dřevo nebo sklo), a vytvořit tak elegantní vzhled.

Dřevo je další skvělá volba pro odolný terasový nábytek. Váš zahradní nábytek má různé požadavky na údržbu v závislosti na typu dřeva. Například akáciové dřevo je oblíbená volba, ale neodolává klimatickým podmínkám tak dobře jako teakový nábytek.

Plastový zahradní nábytek nemusí vyhovovat každému vkusu, ale rozhodně je odpovědí na otázku, jaký zahradní nábytek vydrží nejdéle. A co se týče designu, plast také nabízí velkou flexibilitu, protože je z něj možné vyrobit nábytek v jakémkoli tvaru, velikosti nebo barvě. Pojďme se blíže podívat na výhody a nevýhody každého z těchto krásných materiálů pro zahradní nábytek.

 

Vždy oblíbený proutěný a ratanový terasový nábytek

Pro zahradní dekor je proutěný zahradní nábytek ze syntetického ratanu skvělá volba, protože tento materiál je odolný vůči povětrnostním vlivům, snadno se čistí a je šetrný k životnímu prostředí. Ve srovnání s přírodním proutím a ratanem je tento syntetický materiál navržený tak, aby odolával různým povětrnostním podmínkám a zároveň se dal snadno udržovat a co nejvíce se podobal svému přírodnímu protějšku. Klimaticky odolný ratanový/proutěný nábytek, který je vyrobený ze syntetické polyethylenové pryskyřice, nejen vypadá skvěle, ale má také celou řadu výhod. Tento typ syntetického ratanového nábytku můžete ponechat na slunci nebo ve vlhkých podmínkách, aniž byste se museli obávat o jeho stav.

Klimaticky odolný ratan a proutí je navíc odolný vůči vyblednutí, snadno se čistí a je lehký, což je ideální, pokud žijete na místě, kde příliš nefouká. Syntetický proutěný ratan se svou přirozeně vypadající vazbou a barvou je tím nejlepším materiálem pro zahradní pohovky nebo sedací soupravy, stejně jako stylové zahradní doplňky, jako jsou roztomilé lucerny nebo koše.

*Péče a údržba: Pravidelně vysávejte svůj ratanový proutěný zahradní nábytek s kartáčovým nástavcem, kterým nejsnáze odstraníte v hloubce usazený prach, a otírejte ho čistým mýdlem na bázi lehkého oleje.

wicker and rattan garden furniture

 

Klasický dřevěný zahradní nábytek

Nemůžeme si pomoci, ale dřevěný terasový nábytek nás pokaždé dostane do kolen. Dřevěný zahradní nábytek, oceňovaný pro svou nadčasovou krásu, je oblíbená volba, kterou můžete vidět v mnoha zahradách na mnoha místech světa. Dřevěný zahradní nábytek potřebuje trochu víc péče, pokud si ho chcete po mnoho dlouhých let. Ideální dřevo pro zahradní nábytek je takové, které odolá účinkům slunce a deště.

Měkké dřeviny, jako je borovice a cedr, jsou populární, ale musí být tlakově impregnované a pravidelně udržované. Naproti tomu tvrdé dřevo je lepší volba, například pro vaše zahradní lehátka nebo sady nábytku. Jednou z nejlepších možností je rozhodně teak, který je odolný vůči vodě, jelikož má vysoký obsah přírodního oleje. Zahradní dřevěný nábytek, který zrovna nepoužíváte, doporučujeme chránit před deštěm nebo poškozením sluncem. Můžete ho buď uložit pod střechu nebo zakrýt plachtami na zahradní nábytek. Toto preventivní opatření doporučujeme i pro nábytek, který je vyrobený z robustního dřeva, protože jen tak bude vypadat jako nový po dlouhou dobu.

*Péče a údržba: K ochraně dřevěného zahradního nábytku před vlivem podnebí stačí pravidelně nanášet lehký olej nebo vosk a čistit ho mýdlovou vodou.

wooder garden furniture

 

Je kovový zahradní nábytek nejlepší volba?

Kovový terasový nábytek je extrémně odolný a je možné ho používat rok co rok. Některé kovy jsou pro zahradní nábytek lepší než jiné, v závislosti na klimatu a jak ho používáte. Například práškově lakovaná nerezová ocel je odolnější vůči UV záření než železo. Ale pokud žijete ve větrné oblasti a chcete si na zahradě vytvořit útulnou atmosféru pařížské kavárny, pak si pořiďte bistro set z robustního tepaného železa.

Kov je skvělá volba pro odolný zahradní nábytek, má však určité nevýhody. Je například důležité zvážit, jaké je ideální hmotnost vašeho zahradního nábytku. Možná by neměl být příliš těžký (pokud je například vyrobený z kovaného železa). V tom případě je nejvhodnějším materiálem lehký hliník. Ostatní kovy, jako je nerezová ocel, jsou odolné vůči rzi a korozi a nábytek z nerezové oceli rozhodně patří mezi nejodolnější.

*Péče a údržba: Pokud si vyberete kovový zahradní nábytek, vše, co musíte udělat, je udržovat ho čistý pravidelným otíráním vodou a jemným čistícím prostředkem.

metal garden furniture

 

Plastový zahradní nábytek: vypadá jako nový, sezónu za sezónou

Popularita plastového zahradního nábytku narůstá z těch správných důvodů. Tento typ zahradního nábytku je většinou vyrobený z polyethylenu (PE), který je pevný a lehký. Vzhledem k tomu, že tento materiál umožňuje vytvářet širokou škálu designů, nabízí vám také mnoho možností, jak si zařídit zahradní posezení, od moderního až po bohémský.

Plastový zahradní nábytek je odolný vůči degradaci a teplu, takže nemusíte dělat nic, abyste ho udrželi v bezpečí. Pokud si například vyberete stohovatelné plastové židle, můžete je uložit, když je právě nepoužíváte nebo když je větrno.

*Péče a údržba: Rychlé otření mýdlovou vodou čas od času udrží váš plastový zahradní nábytek po dlouhou dobu nový.

plastic garden furniture