Jak si vybrat jídelní stůl

Jídelní stůl je srdcem bydlení, a proto jeho nákup vyžaduje vaši plnou pozornost. Pokud by se vám hodilo několik typů, jak si vybrat jídelní stůl, tady je hned ten první – přemýšlejte o jeho účelu.

Je magickým místem, kde sdílíme jídlo s rodinou, kde pracujeme a kutíme, kde plánujeme další dovolenou nebo si vytváříme nezapomenutelné vzpomínky s přáteli. Musí být pohodlný, ale také funkční. Obojí ve velké míře odvíjí od zvoleného tvaru. Je třeba zvolit takový tvar, která vám zajistí pohodlné používání pro nadcházející roky.

Jídelní stůl je zpravidla velká investice. V tomto průvodci nákupem se proto podíváme na pár typů, jaký zvolit materiál jídelního stolu. A naše tipy výběru barvy jídelního stolu vám zase pomohou vybrat stůl na míru vašemu stylu.  

 

Správná velikost

Velikost je klíčová, protože vybrat správný jídelní stůl znamená dobře zvážit dostupný prostor. Zvažte, jaké možnosti váš prostor nabízí, abyste vytvořili dobře vyvážený jídelní kout. Masivní jídelní stůl může váš prostor příliš zaplnit a zahltit. Příliš malý stůl zase není praktický. 

Pokud váháte, jak si vybrat velikost jídelního stolu, pomůže vám, pokud vezmete v úvahu rozložení vašeho prostoru. Ujistěte se, že vybraný stůl se krásně vejde do vašeho jídelního koutu a zároveň je kolem něj dostatek prostoru pro pohyb. Pro otevřený, vzdušný design se typicky doporučuje 100 cm kolem každé židle. V následujícím průvodci velikostí můžete najít ideální velikost kulatého nebo obdélníkového stolu:

  • Průměr 120 cm je ideální pro stolování 4 osob 
  • Průměr 150 cm nebo 180 cm je perfektní pro 6 osob
  • Průměr 240 cm nabízí dostatek prostoru pro 8 osob.

Doporučujeme vám vizualizovat si vybraný stůl ve vašem prostoru. Použijte malířskou pásku nebo jiné kusy nábytku k vymezení prostoru, který zabere váš budoucí jídelní set. Můžete si tak vyzkoušet, zda velikostně vašemu prostoru vyhovuje. Pokud se potýkáte s omezeným prostorem, zvažte nákup menšího, ale rozkládacího stolu. Kromě velikosti je pro harmonický výsledek důležitý také tvar. Pojďme se podívat, jaký tvar jídelního stolu je nejlepší pro malý prostor. 

 

Jak si vybrat tvar jídelního stolu

Odpovědět na otázku, jaký jídelní stůl je nejlepší, zda kulatý nebo obdélníkový, není vůbec snadné. Tvar je esteticky relevantní, ale také určuje úroveň pohodlí při stolování. Mějte na paměti, že správný stůl musí na stolní desce nabízet 55 až 60 cm prostoru pro každého usazeného strávníka. Pokud k vašemu jídelnímu stolu běžně zasednou 3 lidé a jen občas budete potřebovat usadit více, dejte přednost každodennímu pohodlí. 

Kulatý nebo oválný stůl vytváří intimnější atmosféru a je skvělý pro malá setkání. Také dokonale vyhovuje menší jídelně, ve které vytvoří lehkou a vzdušnou náladu. Pokud chcete dosáhnout větší funkčnosti, vyberte rozkládací model. 

Obdélníkové nebo čtvercové jídelní stoly jsou z dobrých důvodů nejoblíbenější. Nejlépe se vyjímají ve větších místnostech, nabízejí více prostoru a zpravidla se s přehledem zhostí role dominanty pokoje. Odvážné linie si vyberte, pokud chcete vytvořit působivý a osobitý jídelní kout.   

Jídelní stoly a židle

Když vybíráte jídelní stůl a židle, máte dvě možnosti:

  • Kupte jídelní set – stůl a k němu židle ve sladěném stylu a velikosti. Zajistíte si tak dokonalou rovnováhu v prostoru a správnou pozici těla při sezení.
  • Buďte kreativní: vyzkoušejte mix & match! Pokud ke stolu postavíte různé židle, vytvoříte něco unikátního. 

Abyste si byli jistí, že se vybrané židle hodí k vašemu jídelnímu stolu, vezměte si k ruce metr. Pokud je mezi stolem a sedákem židle alespoň 30 cm, je všechno v pořádku. Takto vysoké židle navíc snadno zasunete pod stůl, když je právě nepoužíváte. Mějte na paměti, že každý usazený pro sebe potřebuje 60 cm stolní desky. Když si chcete určit, kolik židlí se vejde k vašemu jídelnímu stolu, použijte právě tuto metodu výpočtu. 

K obdélníkovým stolům, ale také k oválným, se výborně hodí lavičky. Takto zařízený jídelní kout působí prostorněji a nabídne víc míst k sezení. Jídelní lavice jsou v dnešní době velmi oblíbené a hodí se k celé řadě interiérových stylů – od moderních po tradiční, přes minimalistické až po bohémské.  

 

Detaily, které je třeba mít na paměti

Nákup jídelního stolu je investice, která, aby byla nadčasová, musí vzít v úvahu několik dalších detailů. Rozkládací jídelní stůl je vždy skvělá volba, pokud řešíte omezený prostor. Platí to jak pro kulaté, tak obdélníkové stoly a je to vynikající řešení pro příležitostná větší setkání. Při výběru židlí věnujte pozornost tloušťce stolu – přibližně 2,5 cm. 

Nezapomeňte také na materiál, ze kterého je váš nový jídelní stůl vyrobený. Rozhodněte se pro odolné materiály, jako je dřevo nebo recyklované dřevo. Mramor nebo umělý mramor je skvělá volba, chcete-li jídelní stůl s vysokou odolností proti poškrábání. Skleněné stoly jsou velmi oblíbené, zejména pokud potřebujete zajistit více přirozeného světla v tmavší místnosti. Neváhejte experimentovat s kovem – kombinace kovu a dřeva nebo jen kovů, může být kreativním základem vašeho jídelního koutu. 

Základna stolu má vliv na množství místa pro pohodlné sezení u stolu. Středový podstavec nejlépe vyhovuje kulatému nebo čtvercovému stolu a nabízí více prostoru pro nohy. Středně velký obdélníkový stůl si pořiďte s tenčími nohami, ale nohy s trnoží zvolte pouze tehdy, pokud máte prostor pro velký stůl. 

Vybrat si dokonalý jídelní stůl vždy zabere trochu času, ale pokud se budete řídit naším průvodcem jak si vybrat jídelní stůl, určitě vyberete správně.