Jak si vybrat postel – ultimátní průvodce výběrem postele

Pro kvalitní život je třeba kvalitní spánek a pro kvalitní spánek je třeba vybrat správnou postel. Vzhledem k tomu, že třetinu svého života strávíme v posteli, vytvořit si vysoce kvalitní podmínky pro spaní se vyplatí. Při výběru postele proto věnujte pozornost následujícím bodům.

Než učiníte tak důležité rozhodnutí, jako je koupě postele, věnujte pár okamžiků důkladnému výzkumu. Pochopte své potřeby, pokud jde o velikost, spánkové návyky a vaše preference v interiérovém designu. Rám postele má vliv nejen na kvalitu vašeho spánku, vhodně zvolený rám také vylepší vaši ložnici po praktické stránce. 

Pokud chcete v ložnici dosáhnout harmonického dekoru, přečtěte si pár typů, jak vybrat barvu rámu postele podle vašeho stylu. Totéž platí pro materiály postelového rámu. Na výběr je zkrátka velké množství možností a vybírat si mezi nimi může být i zábava! Pokud ovšem nevíte, kde začít, náš průvodce Jak vybrat správnou postel je přesně to, co potřebujete!

 

Jak vybrat správnou velikost postele

Postel pro krále nebo pro královnu? Když přijde na velikost postele, neváhejte a dopřejte si prostor. Více prostoru znamená více pohodlí a lepší spánek. Rozhodující jsou samozřejmě také rozměry vaší ložnice, do které musí vaše budoucí postel krásně zapadnout.

Výběr správné velikosti postele tudíž začíná pečlivým změřením vaší ložnice. Kolem postele ponechte dostatek místa... zejména z praktických důvodů. Nezapomeňte na další příslušenství, které zabírají místo, jako jsou čelní desky. Pokud máte malou ložnici, vyhněte se masivním postelím, které by prostor příliš zahltily. Zkuste si spíše vybrat z rozkládacích postelí nebo menších modelů.

Prostorná ložnice si naopak zaslouží luxusní velikost. I když postel s nikým nesdílíte, doporučujeme vám nešetřit a zvolit dvoulůžko. Na prostornější posteli si během spánku dopřejte hodnotnější odpočinek.

Výběr matrace správné velikosti je další bod na našem seznamu. Velikost matrace se odvíjí od velikosti vnitřního rámu postele –obvykle je o 2 cm menší. Ujistěte se tedy, že rozměry postelového rámu odpovídají rozměrům matrace. Nová matrace také musí nabídnout kvalitní oporu vašim zádům.

Zvažte, co potřebujete pro kvalitní spánek – a spánek vašeho partnera. Než se rozhodnete, vyzkoušejte různé typy matrací a najděte ten nejvhodnější typ pro vás. Takové, které snižují pohyby ve spánku, jsou lepší pro spáče s lehkým spánkem. Jiné jsou designované pro různé spací pozice.

 

Nejlepší typ rámu postele

Dnešní nabídka postelí je nesmírně obšírná, takže výběr není zrovna jednoduchý. Pokud chcete vědět, jaký je nejlepší typ rámu postele, podívejte se na ty nejoblíbenější modely:

  • Postele s úložným prostorem
  • Postelové rámy
  • Polohovací postelové rámy
  • Vyvýšené postele a palandy

Postele s úložným prostorem patří mezi nejoblíbenější. Některé z nich mají neodpružený laťkový rošt pro pevnější pocit. Vylepšenou verzí postele s úložným prostorem jsou modely s odpruženými lamelovými rošty. Postel s úložným prostorem lidé oceňují také pro úložný prostor, který tento typ postelového rámu nabízí. Je ideální pro ukládání ložního prádla, a zásuvky si navíc můžete přizpůsobit podle vašeho přání.

Postelové rámy obvykle mají lamelový rošt. Ten může být upevněný napevno nebo mít formu řady lamel se středovým nosníkem. Měkké dřevo je flexibilnější, takže nepůsobí tak pevně jako rošty postelí s úložným prostorem. Když se rozhodujete, jaký postelový rám koupit, naslouchejte svým zádům a jejich potřebám. Většina lamelových roštů má klenuté lamely, které nabízí středně pevnou podporu ve spánku.

Polohovací postele zaznamenaly velký nárůst popularity, jelikož jsou neuvěřitelně funkční. Je to skvělá volba, pokud si rádi čtete v posteli a sledujete televizi nebo ze zdravotních důvodů. Polohovací lamely je možné nastavovat v sekcích – pro krk, hlavu nebo nohy. Nezapomeňte, že matrace jsou speciálně vyráběné tak, aby na postel perfektně sedly, takže je nakupujte společně.

Vyvýšené postele a palandy je kategorie, kde najdete nejlepší rámy postele pro vaše děti. Jsou praktické, prostorově efektivní a super zábavné!

Nejstylovější postelové rámy

Poté, co si určíte parametry kvalitního spánku, které vám váš nový postelový rám musí zaručit, přichází zábavná část! Při výběru designu postele máte hned několik možností. Nejdříve se podívejte, jaké rámy postelí jsou nyní v módě, ale přednost dejte nadčasovému stylu.

  • Kovové postele s sebou přináší romantickou atmosféru a nikdy nevyjdou z módy. Dáváte-li přednost tradičnímu stylu, zvolte si postel s vysokým čelem. Tento typ postele je většinou vyrobený ze dřeva s dekorativními prvky.
  • Platformové postele jsou nízko k zemi a mají jednoduché linie. Pokud chcete vytvořit moderní a minimalistický dekor ložnice, je to pro vás ta správná volba.
  • Milovníci bohémského stylu se mohou rozhodnout pro postel s nebesy, vyrobenou ze dřeva nebo kovu. Tyto postele mají čtyři sloupky, které můžete zahalit vaší oblíbenou textilií pro zasněný bohémský vzhled. Tato postel zabírá místo, proto pečlivě vyberte její velikost podle dostupného prostoru ve vaší ložnici, aby nebesa nezahltila celý prostor.
  • Čalouněné postele se vyjímají nejlépe v ložnicích luxusního stylu. Postele mohou být čalouněné kůží, sametem nebo tvídem či jinou textilií. Jsou sofistikované a do vaší ložnice přinesou vintage šarm.

Tento průvodce nákupem postele vám pomůže s výběrem vysoce kvalitní postele pro zdravý spánek a sladké sny. Postel je rozhodně nejdůležitějším kusem nábytku, který vlastníte, proto nešetřete časem a úsilím, který nákupu věnujete. Přesto vám doporučujeme se při výběru také pobavit – popusťte uzdu své fantazii a pohrajte si s různými materiály a styly. Je čas vytvořit si ložnici vašich snů!