Skvělé tipy jak si vybrat perfektní jídelní sestavu

Většina z nás má rušný životní styl a najít si čas na setkání není zrovna nejjednodušší věc. Sdílení jídla s blízkými je přitom důležitá a nadčasová tradice. Jídelní kout tudíž neslouží jen k jídlu, je také místem setkávání a příjemných rozhovorů. Pro útulnou a příjemnou atmosféru v jídelně je zásadní umět si vybrat ideální jídelní sestavu.

Pokud hledáte nejlepší jídelní set, vyplatí se vám začít malým průzkumem. Zhodnoťte své potřeby, počínaje počtem strávníků. Zvete-li k sobě na večeře společnost, budete potřebovat vyřešit také dodatečné sezení, mohou to být třeba skládací židle. Nebo se rozhodněte pro jídelní lavičku –⁠ stylovou, ale cenově dostupnou možnost.

Zvažte své stylové preference a najděte si jídelní set, který dobře zapadne do vaší vysněné jídelny. Existuje mnoho různých možností a na výběr je mnoho odlišných stylů, tvarů a materiálů. V našem průvodci zjistíte vše, co potřebujete vědět o výběru správné jídelní sestavy.

 

Věci, které je při nákupu jídelního setu vzít v úvahu

Jídelní set se skládá ze dvou hlavních kusů nábytku –⁠ stolu a sladěných židlí. Ideální řešení musí splňovat několik velmi důležitých potřeb. Je toho skutečně mnoho, co je třeba rozhodnout, takže vám naše tipy určitě přijdou vhod.

 

Jak vybrat ideální velikost jídelního setu

První krok je změřit vaši jídelnu. Když změříte délku a šířku prostoru, nezapomeňte ponechat kolem jídelního setu alespoň 100 cm prostoru. Tento důležitý detail zajistí kolem jídelního setu dostatek prostoru. Norma je asi 100 cm prostoru za každou židlí, aby se lidé mohli pohodlně usadit i zvednout od stolu.

Jídelní kout zařízený podle těchto doporučených rozměrů bude působit prostorně a vzdušně, takže eliminujete riziko zahlcení prostoru. Stejné pravidlo pro měření a rozměry stolu platí i při zařizování velké prostorné místnosti, jen ho uplatníte pouze na centrální místo.

Další detail, který je třeba před koupí perfektního jídelního setu zvážit, je počet lidí, které k němu potřebujete usadit. Pokud máte rádi společenská setkání a často pořádáte večírky, mějte to před nákupem na paměti. Nicméně, pokud raději relaxujete jen s několika přáteli, pak se držte základní velikosti jídelního setu. Vytvořte si pohodlnou jídelnu pro každý den a pořiďte si několik extra židlí, na které usadíte hosty při zvláštních příležitostech.

 

Skvělé nápady jak vybrat nejlepší tvar jídelního stolu

Mějte na paměti, pro kolik strávníků stůl vybíráte, a pusťme se do výběru jídelního stolu vašich snů! Pohodlně prostřít pro jednu osobu vyžaduje na délku nejméně 60 cm a šířku 30 cm. V souladu s tímto pravidlem fungují některé tvary stolů lépe než jiné.

Kulaté stoly, stejně jako čtvercové, jsou ideální volba pro malé prostory. Vytváří útulné prostředí a stejný prostor pro všechny u stolu. Navíc se hodí pro všechny druhy interiérových stylů a jsou skvělé pro sociální interakci. Nezapomeňte, že jsou také super elegantní! Doporučujeme jídelní stůl na jedné noze, který nabízí více prostoru pro nohy a vzdušný vzhled.

Pokud je ve vaší místnosti dostatek prostoru pro váš jídelní stůl, pak můžete vybírat z oválných a obdélníkových stolů. Jsou atraktivní, působivé a můžete k nim usadit mnoho vašich přátel. Tyto stoly přináší řadu výhod, ale záleží, kam je umístíte. Oddělte jím kuchyň od obývacího pokoje nebo vytvořte atraktivní aranžmá vedle velkého okna či prosklené stěny. Pokud si z těchto stolů vyberete model s tenkými nohami, poskytnou vám ještě více prostoru pro další židle.

 

Nepřehlížejte důležitost židlí

Při výběru židlí pro váš jídelní set máte hned několik možností: otočné, čalouněné nebo stacionární židle, stoličky a jídelní lavice. Zde je důležité dbát na dostatek prostoru pro kolena, proto potřebujete vzdálenost 30 cm od stolu k sedadlu židle.

Na základě zvoleného tvaru stolu přemýšlejte o židlích, které se k němu nejlépe hodí. Menší stoly si dobře rozumí se 4 stacionárními židlemi nebo stoličkami. Počet židlí je omezený, ale nic vám nebrání je různě namíchat ve stylu mix & match. Různé materiály nebo styly židlí pomohou přidat texturu do vašeho bytového designu. 

Obdélníkové nebo oválné stoly nabízejí prostor pro více židlí – až 10 kusů. Pohrajte si s designem židle a zkuste si vedle nich představit elegantní modely, jako jsou čalouněné židle. Dokonale ale také ladí s jídelními lavicemi, se kterými vytvoří moderní jídelnu. Dopřejte si výhody jídelní lavice – od stylového vzhledu až po extra posezení, které nabízejí.

 

Který styl jídelního setu je pro váš domov ten nejlepší?

Výběr perfektního jídelního setu je věc osobních preferencí. Pokud jste příznivcem tradičního stylu, doporučujeme masivní dřevěné kusy. Jsou elegantní a robustní, zejména modely v tmavších odstínech. Látkami pak můžete dosáhnout trochu romantiky, zkuste například žakárové nebo brokátové čalounění.

Moderní interiérové designy vyžadují jednoduché a čisté linie s perfektními povrchovými úpravami. Pokud jde o materiály, poohlédněte se po mramorové nebo skleněné stolní desce nebo investujte do židlí a stolu s kovovými základnami.

Pokud dáváte přednost více eklektickému vzhledu, pak popusťte uzdu své tvůrčí fantazii. Experimentujte se šťastnými barvami nebo použijte ratanové a plastové jídelní sestavy. Jinou možností je rozhodnout se pro dřevěný stůl a přidat unikátní židle ve vintage inspiraci pro více šarmu.

I když to zabere trochu času, každý si dokáže vybrat správný jídelní set. Stačí aplikovat naše jednoduché pokyny a zvážit vaše potřeby. Pracujte se svými oblíbenými styly a materiály a věnujte pozornost vhodným rozměrům. Zkuste si představit svůj vysněný jídelní prostor a začněte ho dávat dohromady.