Průvodce zahradničením pro začátečníky

Že je zahradničení levnější než terapie se říká z mnoha dobrých důvodů. Je to totiž velmi uspokojující činnost, která navíc přináší spoustu dalších výhod. Existuje celý takřka terapeutický přístup k zahradničení, o který se rozšiřuje tradiční péče o zeleň a radost z každoročních sklizní. Nejen, že se pohybujete na čerstvém vzduchu, ale také můžete sledovat, jak to, o co jste pečovali, hezky roste a vzkvétá, a zároveň se těšit z krásného prostředí, které jste vytvořili vlastníma rukama.

Zahradničení je stále populárnější po celém světě. Tento zdravý a prospěšný trend také inspiroval tohoto průvodce pro začínající zahrádkáře. Například vášnivý kuchař by si mohl chtít vypěstovat své vlastní čerstvé bylinky, což je proveditelné i na malém městském balkoně. Ale pokud máte zahradu nebo malý dvorek, proč si také nepěstovat dekorativní rostliny nebo krásný trávník?

Mnoho lidí začíná pěstovat zeleninu jako součást přechodu k udržitelnějšímu životnímu stylu. Ať už jsou vaše cíle jakékoli, ať už chcete mít zahradničení jako koníček nebo chcete v budoucnu založit větší hospodářství, připravili jsme průvodce zahradničením pro začátečníky. Zde můžete získat ty nejlepší tipy pro zahradničení, stejně jako vše, co potřebujete vědět o tom, jak a kdy začít zahradničit.

 

Jak vybrat nejlepší prostor pro domácí zahrádku?

Cílem našeho průvodce zahradničením je ukázat vám směr a pomoci vám při rozhodování mezi různými možnostmi domácího zahradničení. Chceme vyvrátit mýtus, že se jedná o časově náročnou a obtížnou činnost, a povzbudit každého, kdo vlastní zelenou plochu, jakkoliv malou, aby se zajímal o zahradničení.

  1. Zahradničení v interiéru

Pěstování rostlin, ať už máte malý či velký byt, oživí každý prostor. Například městské zahradničení zahrnuje pěstování a péči o rostliny na malém prostoru. Městské zahradničení dostalo své jméno právě z toho důvodu, že zahradničení v přelidněných městských oblastech často znamená dokázat se realizovat v omezeném prostoru. Městští zahradníci umí kreativně využívat své zahradnické prostory a časem se to můžete naučit i vy. Vše, co musíte udělat, je nakoupit vybrané rostliny, pravidelně je zalévat a podle potřeby je přesazovat. Pokud máte balkón, můžete ho využít k pěstování bylinek. V tom případě doporučujeme ušpinit si ruce a inspirovat se naším průvodcem zahradničením. Čtěte dál a dozvíte se základy pěstování rostlin, péče o ně a jejich sklizni.

  1. Venkovní zahradničení

S větším prostorem okolo domu můžete domácí zahradničení posunout na vyšší úroveň. Můžete se zcela svobodně rozhodnout, jaké rostliny chcete pěstovat, od okrasných přes stromy až po vlastní zeleninu. Zahradničení na větším pozemku vyžaduje trochu více úsilí, určité nástroje a umět se zaměřit v každém období na klíčové úkoly. Jarní zahradničení například vyžaduje zcela jiné úkoly než podzimní zahrada.

 

Jaké nástroje a vybavení jsou nezbytné pro zahradničení?

Tento zahradní průvodce pro začátečníky vám poradí vše, co potřebuje mít a znát každý začínající zahrádkář. Zavlažování, prořezávání a čištění jsou jen některé z jednoduchých úkolů, se kterými vám může pomoci základní zahradnické nářadí. Pro pohodlí a ochranu doporučujeme nasadit si rukavice a zakoupit si zahradní podložku pod kolena. Rukavice jsou také nutné, protože vás ochrání před jehličím, ostny, alergickými reakcemi a dalšími nepříjemnými pocity. Klekací podložka poskytne oporu kolenům a zároveň vám zajistí lepší držení těla, udržuje vaše oblečení čisté a zabraňuje svalovému napětí v nepohodlných polohách.

Budete také potřebovat zahradnické nůžky, stejně jako konve na zalévání nebo, ještě lépe, zahradní hadice nebo postřikovače. Ke kopání a čištění budete potřebovat lopaty a rýče a také hrábě. A rozhodně by vám nemělo chybět zahradnické kolečko. A pokud se pustíte i do dalších úkolů, určitě oceníte i další zahradnické doplňky, které najdete v naší kategorii trávník a zahrada.

Pokud zvažujete, že byste rádi proměnili svůj koníček v podnikání, pak budete potřebovat profesionální zahradnické nářadí. Od výsadby trávníků po industriální sklizeň, zahradničení jako podnikání se budeme věnovat v samostatném průvodci.

Jak si vypěstovat vlastní rostlinky ze semínek

Poté, co si stanovíte svůj zahradnický plán, budete se muset zorganizovat, připravit půdu a vědět, co a kdy zasadit. Dekorativní zahradní rostliny, v závislosti na jejich typu, je vhodné vysazovat v jiné době než trávník, zeleninu nebo stromy. Většina plodin například vyžaduje výsadbu v interiéru už na počátku jara. Kromě semen budete potřebovat rostliny a sety pro pěstování bylinek, propagátory nebo skleník, pokud na něj máte prostor. Truhlíky a vyvýšené záhony lze používat jak v interiéru, tak v exteriéru a jsou ideální pro přesazení zeleniny vypěstované ze semen uvnitř.

Pokud chcete u domu jen pěkný trávník, máme pro vás pár typů, kdy a jak zasít travní semeno. Nejprve si musíte vybrat vhodné travní semeno pro váš pozemek. Z různých druhů semen vyroste jiný typ trávníku. Proto je vhodné už od počátku vědět, zda chcete trávník pro sport nebo hru nebo jen jako dekorativní trávník. Při volbě travního semene je také důležité vzít v úvahu typ půdy. Časné jaro je nejlepší doba pro výsadbu travního semene, ale trávník můžete vysévat až do raného října. Na různé druhy zahradních rostlin a stromů se vztahují různé parametry výsadby a růstu. Umět se jimi řídit je pro úspěch zásadní. Profesionálnější přístup k zahradničení proto vyžaduje trochu výzkumu a plánování.

Jak se obléct na zahradničení?

Jak je z našeho průvodce zahradničením zřejmé, vybavení je zásadní: umožní vám a také usnadní různé zahrádkářské úkoly. Pořídit si zahrádkářské oblečení také není na škodu, protože vás ochrání při práci, abyste si tuto činnost užívali naplno. Zahradní rukavice umožňují pracovat volně, aniž byste riskovali poranění rukou, což je častá věc při práci s větvemi nebo půdními hnojivy.

Zahradnický klobouk vás ochrání před slunečními paprsky, a pokud si nechcete zničit oblečení, zahradnické montérky jsou skvělá volba. Budete potřebovat pár bot na zahradu pro ochranu chodidel. A ve vhodné zahradnické obuvi se také nemusíte při zalévání nebo kypření půdy obávat, že si boty zničíte.

Na zahradničení je mimo jiné báječné to, že nikdy nevíte, co vaše práce přinese, dokud se nezastavíte, abyste obdivovali výsledek! Můžete začít se skromným záhonem a vypracovat se k rozkvetlému skleníku, ve kterém si vypěstujete spoustu čerstvé zeleniny. Nebo, kdo ví, možná položíte základy pro své vlastní hospodářství. Zahradničení je příjemné a obohacující, ale vyžaduje bezpečnostní vybavení a pracovní nářadí. Je zkrátka důležité najít správné příslušenství, které vyhoví všem vašim potřebám při práci na zahradě.