Průvodce nákupem jídelní lavice – jak objevit ideální lavici

Chcete si vytvořit perfektní jídelní kout, kde si můžete příjemně posedět s blízkými? Vymyslet a najít ideální řešení pro jídelní kout není snadná práce. Je mnoho věcí, na které je třeba myslet – prostor a dispozice vašeho pokoje, velikost, volba designu a mnoho dalších. Ale jak přesně vybrat jídelní lavici?

Náš průvodce vám pomůže vybrat si perfektní jídelní lavici. Jídelní lavice je správná volba pro moderní jídelnu. Lavice, které se v posledních letech vrátily do popředí interiérového designu, jsou prostě úžasné. Univerzální a prostorné, nabízejí dostatek místa k sezení a ladí s jakýmkoli stylem interiéru.

Před provedením nákupu se nicméně vyplatí zvážit celou řadu aspektů. Zvažte, kolik místa k sezení potřebujete a vyberte si lavici přesně na míru. Pak se podívejte na barvu vaší budoucí lavice. Jaká barva nejlépe vyhoví stylu vašeho jídelního koutu. Černá je nadčasová, ale bude se dobře vyjímat i ve vaší jídelně, zařízené v bohémském stylu? Lavice jsou praktické a módní, ale musí být také pohodlné. Proto je důležitý také výběr materiálu jídelní lavice. V nabídce je mnoho možností, jako jsou dřevěné nebo čalouněné lavice. Tak tyhle všechny otázky je třeba zodpovědět. Pojďme nyní najít správný model právě pro vás

 

Jak si vybrat ideální jídelní lavici

Než začneme rozebírat podrobnosti, měli byste vědět, proč si svou novou jídelní lavici zamilujete:

  • S lavicí ušetříte – za méně peněz získáte více místa k sezení! Jedná se o cenově výhodné řešení, kterým můžete nahradit 2 nebo 3 židle.
  • Naprostá všestrannost. Lavice se vyrábí v různých typech a tvarech, takže můžete být při navrhování jídelního koutu opravdu kreativní.
  • Stolujte ve velkém stylu! Jídelní lavice jsou stylové a moderní, ale patří také mezi oblíbená nadčasová řešení!

Nyní, když víte, proč byste si měli pořídit jídelní lavici, podívejme se, která z nich je ideální právě pro vás. Nejdříve je třeba popadnout metr a měřit. Vybrat si již zkompletovanou sadu lavic je sázka na jistotu. Musíte pouze změřit svůj prostor a ujistit se, že kolem ní ponecháte dostatek místa.

V případě, že si chcete koupit lavičku k jídelnímu stolu, který už máte doma, změřte také, jak dlouhá by vaše jídelní lavice měla být. Nejprve se ujistěte, že lavice je zarovnaná s okrajem stolu. Pokud vám to váš jídelní stůl umožní, zkuste zvolit extra dlouhou jídelní lavici.

Vezměte v úvahu také trnož nebo nohy stolu – trnož dává dostatek prostoru, zatímco nohy stolu ho omezují poněkud víc. Pokud chcete lavici zastrkovat pod stůl, měla by být nejméně o 10 cm kratší, než je rozměr mezi nohama stolu.

Když bojujete s omezeným prostorem, rozměry jídelní lavice jsou zásadní faktor, abyste dosáhli praktického výsledku. Pokud vaše rozvržení vyžaduje umístění lavice proti zdi, ujistěte se, že vašemu uspořádání vyhovuje také výška opěradla lavice. Myslete také na nástěnné a plovoucí kusy a prvky, jak jsou dekorace na zeď, police nebo okenní parapety.

Nezapomeňte plánovat dopředu! Zvažte, jaké sezení potřebujete a vyberte správnou délku lavice. Aby se všichni pohodlně usadili, počítejte s doporučenou šířkou sedadla pro dospělého: 60 až 80 cm. 

Která jídelní lavice zafunguje nejlépe právě pro vás

Váš jídelní stůl si musí s vaší novou lavicí dokonale sednout, abyste si zajistili ideální uspořádání při stolování. Abychom vám s výběrem opravdu pomohli, vytvořili jsme malý seznam dostupných možností:

Zasunovací jídelní lavice

Lavice po celé délce stolu

Lavice s opěradlem nebo bez opěradla

Rohové jídelní lavice

Ptáte se, zda by se jídelní lavice měla vejít pod stůl. Rozhodnutí je na vás, záleží na vašem dostupném prostoru a jaký je váš oblíbený styl. Zasouvací jídelní lavice vypadá útulně a nabízí více místa k sezení, ale když ji právě nepoužíváte, můžete ji úhledně schovat. Naším doporučením je kombinovat ji se stolem s trnoží nebo jednou nohou, který nabízí více místa na nohy.

Chcete vědět, o kolik by měl stůl přesahovat lavici? Stůl by měl lavici překrýt asi o 10 až 12 cm. Toto pravidlo funguje nejlépe s lavicemi v plné délce, které zajišťují velký komfort při sezení. Lavici se standardní hloubkou 60 cm, která je delší než stůl, nemůžete dostatečně přisunout ke stolu. 

Lavice bez opěradla budou vždy zabírat méně místa a dobře se vejdou pod stůl, což usnadňuje skvělou optimalizaci prostoru. Vytváří také dojem otevřeného prostoru a rozjasňují vaši jídelnu. Pokud je pro vás důležitější pohodlí, pak je pro vás to pravé lavice s opěradlem. Umístěte ji do větší jídelny a nechte ji zaujmout ústřední místo.

Rohová jídelní lavice je útulné řešení pro vaši domácnost. Slaďte ji s pár elegantními křesly, pokud vám to prostor umožní. Doporučujeme k nim stoly s trnoží, na jedné noze nebo oválné stoly.

 

Stylová jídelní lavice, jakou si zasloužíte

Celková harmonie zařízení vaší jídelny je něco, co byste měli mít před nákupem lavice na paměti. Široká škála materiálů vám dává příležitost dosáhnout skvělého stylu. Při nákupu jídelní lavice s opěradlem hledejte stylové povrchové úpravy. Textilní čalounění je pohodlná volba, zatímco samet nebo umělá kůže s sebou přináší luxusní vzhled.

Hledáte-li jednoduchost, zkuste dřevěné nebo ratanové lavice a doplňte je barevnými polštáři. Pokud jde o barvu, vyzkoušejte výrazné tóny. Při rozhodování o barevném schématu si vždy představuje jídelní kout jako celek. Pokud jste milovníci minimalistického dekoru, černá lavička v kombinaci s neutrálními tóny v minimalistickém interiéru zazáří. Hřejivější styl vyžaduje spíše zemité tóny s barevnými akcenty.

Pořídit si do jídelny jídelní lavici může být jedno z vašich nejlepších rozhodnutí. Jsou univerzální a praktické, pomáhají šetřit místo a, řekněme si to upřímně, vypadají úžasně. Analyzujte své potřeby a dostupný prostor a vyberte si ideální lavici podle našich tipů.