Jak vybrat barovou stoličku – užitečné tipy

Taky jste si všimli? Kuchyňský barový stůl v posledních letech zažil velký comeback. Někdy má podobu kuchyňského ostrůvku, jindy pultu nebo vypadá jako opravdový bar. Jeho popularita není nic překvapivého, domácí bar totiž neuvěřitelně dobře vyhovuje nárokům našeho současného životního stylu. Správný bar je tak všestranný, že se dá využít při celé řadě příležitostí. Je to skvělé místo pro rychlou snídani, práci z domova nebo když děti potřebují pomoc s domácími úkoly.

Barový stůl potřebuje barovou stoličku. Jak si vybrat tu pravou do vaší kuchyně? Perfektní barové židle musí být pohodlné, ladit s vaším interiérem a hodit se do domácnosti s dětmi. Barové stoličky také často ve vašem jídelním koutu vyniknou svým nevšedním designem. Pokračujte ve čtení našeho průvodce a výběr perfektní barové židle pro váš domov bude úplná hračka!

 

Jaké rozměry by vaše barové stoličky měly mít

Na rozdíl od jídelních židlí a stolů, které mají standardní rozměry, barové stoličky a barové stoly mohou mít různé výšky a velikosti. Pokud tedy chcete udělat nejlepší volbu, je třeba poměřovat. K rozhodnutí, jaká by měla být výška barové stoličky, se nám může hodit informace, jaké jsou dnes nejoblíbenější barové židle:

  • Pultové stoličky – s typickou výškou 60 až 66 cm;
  • Barové židle – odpovídají rozměrům standardních barů, tj. 71 až 83 cm;
  • Vysoké barové židle – super vysoké židle, které dosahují výšky 86 až 101 cm.

Pohodlně si posedíte jen v barové židli té správné výšky. Proto před nákupem pečlivě změřte bar, pult nebo kuchyňský ostrůvek. Pultová stolička svou funkci optimálně naplní, pokud ji postavíte k 90cm barovému pultu. Pokud je vaším cílem autentický barový zážitek, pak vyberte barové židle ke kuchyňskému ostrůvku, který má výšku 104 až 110 cm. Můžete si také vybrat super vysoké barové židle pro atraktivní domácí bar o rozměrech až 111–119 cm.

Vezměte také v úvahu, jak svůj domácí bar budete používat. I to vám pomůže zvolit správnou výšku barových židlí pro váš domácí bar. Zlaté pravidlo výběru správné výšky barových stoliček říká, že je důležité zachovat průměrnou vzdálenost 25–30 cm mezi sedadlem židle a spodní částí pultu.

 

Jaký styl barových židlí se hodí do vašeho bydlení?

Barové stoličky jsou velmi rozmanitá kategorie. Ale nyní si promluvme o pohodlí. Když přijde na pohodlné posezení, typ barové stoličky hraje zásadní roli.

Barové židle bez opěradla jsou ideální volba pro menší prostory, protože je zpravidla snadno zastrčíte pod pult. Přiznejme si to. Přestože jsou barové židle bez opěradla velmi oblíbené, při dlouhém sezení mohou být značně nepohodlné.

Otočné barové židle jsou skvělá alternativa k robustním barovým židlím a jsou také báječně funkční. Otočné barové židle navíc jistě ochrání vaše podlahy, které mohou neustálým přesouváním běžných stoliček utrpět.

Pokud chcete kromě pohodlí získat také extra dávku stylu, zvolte barové stoličky s područkami. Jsou ideální pro dlouhé obědy a ocení je zejména rodiny s dětmi. Pokud je vaším cílem maximální elegance, udělejte ještě o krok víc a pořiďte si čalouněné barové židle.

 

Detaily, které je třeba při výběru perfektní barové židle sledovat

Vybrat správnou výšku vaší nové barové židle je velmi důležité, ale neméně důležitý je také pořídit správný počet barových židlí. Kolik barových židlí potřebujete, zjistíte snadno. Stačí spočítat všechny běžné strávníky, které máte doma.

Pak se podívejte na váš barový pult nebo kuchyňský ostrůvek. Jeho délka určí, kolik barových židlí se k němu vejde. Aby si dva dospělí při sezení vedle sebe nepřekáželi, musí mít kolem židle dostatek místa. K tomu je třeba vzdálenost 66 až 76 cm mezi středy dvou sousedících barových stoliček.

 

Materiály

Po výšce a počtu nás čeká výběr materiálu. Některé materiály jsou vhodnější než ostatní, a které to jsou, o tom rozhodne vámi preferovaný styl. Kovové stoličky jsou super moderní a takřka magicky zafungují v industriálním nebo moderním interiéru. Dřevěné barové židle jsou hřejivější a snáze se sžijí s vaším bydlením – vyhovují totiž každému dekoru. Ratanové a proutěné barové stoličky jsou také vynikající volba. Jsou lehké a praktické a do vašeho jídelního koutu vnesou bohémský šarm.

 

Styl a barva

Přemýšlíte, zda by vaše barové stoličky měly ladit s vašimi jídelními židlemi? Žádné pravidlo vám to nepřikazuje! Záleží jen na vás, vaší chuti experimentovat a také na vašem oblíbeném stylu. Mix & Match neboli stylově namíchat a sladit je skvělá volba pro kreativně zařízenou jídelnu. Nezapomeňte ale, že vaše barové stoličky a jídelní židle by měly sjednocovat drobné detaily.

Totéž platí pro barvu barových židlí. Zde můžete popustit uzdu své kreativitě a pustit se do práce s umělou kůží nebo různými textiliemi v barvách, které krásně splynou s tím, co už máte doma. Rozjasněte svůj jídelní kout neutrálními barvami, pokud jste při zařizování kuchyně použili výraznější odstíny. Vizuálně stimulujícího vzhledu dosáhnete kombinací dřevěných nebo ratanových stoliček s párem barevných barových židlí.

Tak teď už je to na vás, abyste se proklikali až k dokonalé barové stoličce. Pro více inspirace se podívejte na naše oblíbené barové židle níže.