Nákupní průvodce: tipy pro výběr chaise longue

Chaise longue či šezlong neboli dlouhá židle je už na první pohled pohodlný doplněk do vašeho obývacího pokoje, ložnice nebo domácí kanceláře. Pokud ale vezmeme v úvahu vše, co chaiselongue představuje, dokáže toho mnohem víc. Chaise longue je už od roku 1600, kdy ji Francouzi proslavili jako známku dobrého vkusu, neodmyslitelně spojená s elegancí a luxusem.

U nás jí také říkáme lenoška nebo zahradní lenoška, protože, jak jde čas, chaise longue se zmodernizovala a byla adaptovaná také na venkovní použití. Ačkoliv si ji často představujeme jako luxusní nábytek ve drazích hotelích nebo si ji spojujeme s ordinací psychiatra, chaise longue si našla cestu také do našich domovů. „Jak si vybrat ideální chaise longue?“ ptáte se. V tomto nákupním průvodci si povíme o všech aspektech, které je třeba zvážit při výběru ideální lenošky. 

 

Různé typy chaise longue – objevte tu pravou

Chaise longue má fascinující historii, během které se vyvinula a měnila až do dnešních mnoha podob. Proč je chaise longue stále tak populární? Je stejně pohodlná jako jakákoli pohovka, ale je menší, a tudíž se hodí i do malých prostor. Rozmanitost stylů, ve kterých se dnes chaiselongue nabízí, jednoduše znamená, že se najde model pro každý interiérový design, od klasických po čerstvě modernizované. Nejoblíbenější jsou:

Chaise longue bez područek – bez područek, tento typ lenošky má na jednom konci opěradlo. Jednoduchý design dává více svobody při volbě umístění. Hodí se v podstatě kamkoliv, ale umístit ji podél zdi je perfektní způsob, jak pohovku zakomponovat do prostoru, pokud chcete ušetřit místo. Opěradlo může být polohovatelné, což je super pro chvíle s četbou nebo filmové maratony.

Chaise longue s jednou područkou – také označovaná victorian chaise longue, tato lenoška se stane hvězdou vašeho pokoje. Má jednu loketní opěrku, která prochází opěradlem až do poloviny dlouhé židle. Umístěte ji ke zdi, abyste ušetřili místo a obohatili vzhled svého interiéru. 

Chaise longue se dvěma područkami – designovaná speciálně pro lenošení vleže, a proto je tato lenoška ideální pro váš obývací pokoj. Relaxační poloha vleže je perfektní nejen ke sledování televize, ale je také ideální pro odpolední siesty.

Chaise longue recamier – je v podstatě lenoška se zvýšenými konci. Recamier možná není zrovna nejpohodlnější, ale kamkoli ji umístíte, vyslouží si obdivné pohledy.

 

Jak stylovat a umístit vaši chaise longue

Seznámili jsme se s různými typy chaise longue, ze kterých můžete vybírat. Nyní je třeba ji zakomponovat do vašeho domova. Stylizovat a integrovat chaise longue do vašeho interiéru není nic složitého.

Ačkoliv je to impozantní kus nábytku už sám o sobě, skvěle se vyjímá ve většině pokojů. Pokud přemýšlíte, kde by mělo být čelo chaiselongue, zvažte, jak v prostoru cirkuluje energie. Chaise longue umístěte na klidné místo, kde vytvoří intimní roh. Podle typu se chaise longue může dobře hodit ke zdi nebo pod okno, v sousedství konferenčního stolku.

Pokud si ji pořídíte bez loketní opěrky, jak chaise longue umístit zjistíte naprosto přirozeně. Při zařizování posezení v obývacím pokoji usilujte o vyváženost a zkombinujte vaši chaiselongue s dílčí pohovkou. Pokud váháte, zda dílčí pohovku umístit vlevo nebo vpravo, jednoduše rozhodněte, kde chcete mít roh vaší pohovky. Umístěte ji čelem ke vchodu nebo jinému ohnisku v místnosti – TV, krb – vytvoříte tak příjemný a vzdušný prostor k odpočinku.

Při navrhování pohodlného prostoru pro relaxaci je také třeba zvážit stávající zařízení vašeho pokoje a na základě této úvahy rozhodnout, na které straně by chaise longue měla být. Za normálních okolností může její opěradlo nebo područka blokovat tok v místnosti a působit jako dělící stěna. Proto je vhodné ji umístit proti zdi nebo méně frekventované části místnosti. Ponechte dostatek prostoru pro přístup a stylizujte ji v prostoru se stojací lampou nebo odkládacím stolkem.

 

Jaký je můj styl? – správná barva a materiál

Nyní si promluvme o detailech, které rozhodnou o finálním výběru lenošky – materiál, barva a styl. Vybírejte podle vašeho stávajícího interiéru, i tak máte spoustu možností, ze kterých můžete vybírat.

Pokud čisté minimalistické linie nebo industriální šarm jsou vaším šálkem kávy, vyberte chaise longue v neutrálních barvách. Zvolte takový model, který má jednoduché nohy s žádným nebo jen minimálním zdobením, nebo lenošku s kovovým rámem. Pokud jde o materiály, kůže nebo semiš je vždy velmi atraktivní volba, a to bez ohledu na barvu.

Milovníci romantického, Francií inspirovaného stylu si výběr a stylizování chaise longue do svého domova opravdu užijí. Čalouněné lenošky s detailně zpracovanými nohami nebo područkami jsou správná volba, zejména ve světlých barvách. Zvolte samet – není nic lepšího. Potřebujete-li rozjasnit místnost luxusním způsobem, doporučujeme živé barvy.

Ti, kteří si cení kvalit klasického, nadčasového interiéru, by měli zvážit chaise longue ve stylu Chesterfield. Tato elegantní volba zapůsobí v jakékoli barvě, jen nezapomeňte věnovat pozornost toku místnosti. Lněný vzhled je také skvělý, zvláště v kombinaci s bohatě zdobenými dřevěnými nohami.

Při výběru materiálu vaší budoucí chaise longue věnujte pozornost nejen stylu, ale také jeho odolnosti, která by měla odpovídat frekvenci používání vaší lenošky. Hedvábí, samet, semiš nebo kůže, tyto materiály jsou neuvěřitelně půvabné, ale jejich nestárnoucí krása vyžaduje více péče. Mikrovlákno a polyester jsou velmi pohodlné a snadno se udržují. Oceníte je, pokud máte děti nebo domácí zvířata a ve vaší lenošce si poležíte každý den. Další inspiraci nebo dokonce vaši vysněnou chaise longue můžete také hledat mezi oblíbenými lenoškami níže.