Jak pracovat s barvou v interiéru od A do Z

Interiér · 02. Červenec 2022

Barvy přitahují pozornost, mění náladu a dokáží zvýraznit detaily v jakémkoli prostoru. Ale přesto se většina lidí drží při výběru barevného designu pro své bydlení při zemi a bojí se použít živé a výrazné odstíny. Souhlasíte? Proto jsme pro vás připravili tento článek, abychom vás přesvědčili, že sladit barvy v interiérovém designu a dosáhnout vyváženého vzhledu je docela snadné.

Budeme s vámi sdílet všechna tajemství použití barvy při zkrášlování interiéru, od výběru správné kombinace barev interiéru až po nápady, jak používat barevné kolo v interiérovém designu. I když existuje několik zásadních pravidel, která je třeba při práci s barvami dodržovat, tato část zařizování interiéru zůstává jednou z nejzábavnějších. Začneme s abecedou uplatňování barev v interiéru, abychom vytvořili jednotný, ale živý prostor, který odráží vaši individualitu.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Pravidla barev v designu interiéru: potřebuji barevné schéma pro celý dům?


Odpověď na tuto otázku je ano i ne, záleží na tom, jak si své bydlení představujete. Než se pustíme do diskuse o základních pravidlech barev v interiéru, chceme vás požádat, abyste nezapomněli také zapojit svou kreativitu a smysl pro styl. Pojďme si představit tři nejdůležitější pravidla použití barevného kola v interiérovém designu, která je třeba si zapamatovat.


Complementary scheme

1. Doplňkové barevné schéma


Doplňkové barevné schéma se skládá ze dvou protikladných odstínů na barevném kole. Pro začátek tři tradiční barevné kombinace: červená a zelená, žlutá a fialová nebo oranžová a modrá. Tyto barevné kombinace se typicky používají ke zvýraznění, takže možná budete chtít přidat neutrální barvy pro rovnováhu.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. Barevné pravidlo 60-30-10


Podle tohoto pravidla by měla dominantní barva zaplňovat 60 % prostoru, sekundární barva 30 % a akcentová barva 10 %. Neděste se, žádné složité matematické výpočty vás nečekají. Prozradíme vám jednoduchý návod, jak aplikovat toto pravidlo:

  • 60 % představuje celkovou barvu v místnosti – pozadí. Tuto barvu použijete na většinu stěn a na hlavní kusy nábytku, jako je vaše pohovka a větší dekorace, jako je koberec.

  • 30 % je sekundární barva, která dodává hloubku a zároveň nechává vyniknout hlavnímu tónu. Tuto barvu doporučujeme použít pro méně nápadný nábytek, jako jsou židle a odkládací stolky a také záclony.

  • • Zbývajících 10 % je třeba věnovat akcentovým prvkům. Výběr tohoto tónu je nejzábavnější ze všech, protože můžete přidat barevné skvrny, a prozářit tak prostor. Používejte ho zlehka na poduškách, přehozech a jiných dekorativních předmětech. Kromě toho budete mít možnost tyto prvky podle potřeby uspořádat nebo vyměňovat, kdykoli se chcete obklopit novým svěžím designem.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Kombinování studených a teplých barev


Teplé barvy zahrnují červené, oranžové, žluté a neutrální barvy, jelikož vyvolávají obrazy tepla a jasu. Pokud si pro svůj obývací pokoj (a kuchyň) představuje zářivý barevný design, ale chcete, aby místnost působila útulně, pak jsou tyto hřejivé tóny vynikající volba.

Naopak modrá, zelená, šedá a fialová jsou studené barvy, které jsou jemnější a v prostoru vytvářejí klidovou atmosféru. Proto vám doporučujeme je použít při zařizování ložnice nebo koupelny.

 

linterieuradvies (Instagram)


Jak nakombinovat barvy ve vašem interiéru s použitím barevných schémat


Ta nejdůležitější z pravidel kombinování barev v interiéru vašeho domova jsme uvedli výše. Domníváme se však, že pravidla je třeba (příležitostně) porušovat, zejména pokud jde o sladění barev v interiérovém designu. Když se pokoušíte sladit barvy v interiérovém designu, můžete si vydat jednou z několika možných cest:

  • Můžete si vybrat barevné schéma a držet se ho v celém bydlení. Zdůraznění různých oblastí pak dosáhnete kombinováním různých odstínů stejné rodiny barev. Například chladnější odstíny jsou vhodné pro klidnou ložnici a čtecí koutek, zatímco teplejší fungují lépe v živé kuchyni nebo v okolí vaší televizní stěny. Podle barevné psychologie, chladné odstíny na nás působí uklidňujícím dojmem, ulevují nám od stresu a umožňují nám kvalitněji odpočívat. Teplé barvy mají naproti tomu energizující účinek, takže se v jejich blízkosti cítíme optimističtí a živí.

  • Rozhodně nezapomeňte využít úžasné vlastnosti neutrálních barev. V barevném designu vašeho domova přidá černá barva trochu (nebo více) dramatičnosti do jakéhokoli rohu a zvýrazní klíčové prvky vašeho dekoru. Bílá zase dokáže osvěžit prostor a nábytek a umí vdechnout modernější atmosféru. Šedou a béžovou lze použít pro pozadí, na kterém váš dekor vynikne, nebo ke ztlumení výrazných doplňků.

  • Můžete si vybrat barvu roku 2022 dle Pantone, jímž je letos krásný odstín Very Peri, a ukázat tak svůj cit pro aktuální designové trendy. Odvážná a kreativní modř s fialovými podtóny je inspirující i uklidňující a její dynamická přítomnost dodává hloubku. Pokud je pro vás akcentová stěna v barvě Very Peri příliš, doporučujeme ji do dekoru vašeho bytu zakomponovat v malých dávkách.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Profesionální tip: Nejjednodušším způsobem, jak do místnosti vnést barvy, je použít knihy, upomínky a rodinné fotografie. Rostliny A čerstvé květiny jsou v příjemném a živém interiéru další nezbytností.