Jak vybrat perfektní jídelní židle

Každá místnost i každý kout vašeho domova jsou stejně důležité. Váš domov je vaším prodloužením, vaší vizitkou. A také místem, kde byste se měli cítit pohodlně a prostě jako doma.

Jídelní kout je v bydlení obzvlášt důležitý, stejně jako jídelní židle. Je to místo, kde sdílíte jídlo se svými blízkými, pořádáte večírky nebo si dopřáváte dlouhé nedělní snídaně. Proto by jídelní židle měly být pohodlné a stylové. A právě v tom duchu jsme pro vás připravili důležité tipy, které vám pomohou vybrat perfektní jídelní židle, a všechny je najdete právě v tomto nákupním průvodci.

 

Nebojte se stylu mix & match

Nejjednodušší způsob, jak zařídit jídelní kout, je koupit sestavu jídelního nábytku. Tímto řešením odpovíte na všechny problémy jedním šmahem, ale zejména vyřešíte častou otázku „jaké vybrat židle k jídelnímu stolu“. Ale koupit hotový jídelní set není jediné řešení. Váš jídelní stůl totiž nemusí s vašimi židlemi ladit. Ve skutečnosti máte úplnou svobodu vytvořit si jídelnu s unikátním designem, stačí se odvázat a koupit židle samostatně. Neváhejte a pohrajte si s různými typy židlí pro váš jídelní stůl.

Musí být všechny jídelní židle stejné? Jediné pravidlo, které musíte dodržovat, abyste vytvořili vyvážený jídelní kout, je pracovat s jedním sjednocujícím prvkem. Můžete si vybrat jídelní židle s područkami, které jsou super pohodlné, a kombinovat je s lavičkami, stoličkami nebo menšími židlemi. A vaše židle také nemusí být součástí jednoho setu. Kombinace dřevěných nebo ratanových židlí s čalouněnými může ve vaší jídelně vytvořit hřejivou atmosféru. 

Jak vybrat správné rozměry pro vaše jídelní židle

Pokud jde o styl, můžete použít svou kreativitu a svůj osobní styl k vytvoření dokonalého jídelního prostoru. Ale pohodlí by při nákupu jídelních židlí vždy mělo být na prvním místě. Standardní rozměry jídelní židle zpravidla odpovídají běžné velikosti stolu. Výška sedáku jídelní židle je kolem 45 cm, zatímco standardní výška stolu dosahuje 76–7 cm. V případě, že pracujete se stolem nebo židlemi na zakázku, nezapomeňte, že mezi sedákem židle a deskou stolu musí být 30 cm. Jen tak budete mít dostatek prostoru pro kolena.

Dalším důležitým rozměrem, který je třeba mít na paměti, je výška područek. Jídelní židle s područkami mají standardní rozměry, kdy je loketní opěrka vzdálená 18 cm od stolní desky. Jsou tudíž podstatně větší, ale přesto by se měly vejít pod stůl, aby zbytečně nezahlcovaly prostor.

Další věc, kterou je třeba zvážit, je šířka židle. Standardní rozměr se pohybuje mezi 45 a 50 cm. Ptáte se, kolik židlí se vejde kolem vašeho stolu? Spočítejte podle délky stolu tak, že ponecháte až 15 cm mezi židlemi. To bude místo pro lokty vašich strávníků. Pokud tato doporučení dodržíte, každý se může pohodlně usadit ke stolu, a sestava vašeho jídelního nábytku zapůsobí útulně, ale vzdušně. Pokud hledáte řešení pro omezený prostor, pak jsou stoličky nebo jídelní lavice opravdu účinné řešení. Další plus mix & match designu spočívá v nekonečných stylingových možnostech, které vám kombinování různých židlí přináší.

 

Dobře vypadající židli si všichni zamilujeme

Nyní se dostáváme k zábavné části: výběr perfektní jídelní židle podle jejího vzhledu. Vybrat správnou židli může být poněkud ohromující úkol, protože výběr tam venku je opravdu velký. Není třeba panikařit, stačí si úkol rozdělit na dílčí kroky:

  • Materiál, ze kterého vaše jídelní židle budou vyrobené
  • Barva židlí, která ladí s vaším dekorem
  • Styl, který ladí s vámi

Jídelní židle se designují z různých materiálů. Nejoblíbenější jsou vyrobené ze dřeva, kovu nebo jsou čalouněné. Dřevěné jídelní židle jsou pohodlné a mají dlouhou životnost. Jsou perfektní pro klasický design, ale skvěle fungují i s moderními povrchovými úpravami. Jejich největší silou je hřejivá atmosféra, kterou s sebou ke stolu přinášejí.

Kovové židle můžete dát do páru s více styly: od industriálních až po romanticky laděné interiéry ve francouzském stylu. Jsou nadčasové a velmi snadno se čistí a někdy je můžete používat také venku.

Žádné překvapení, že čalouněné jídelní židle jsou definicí pohodlí. Nabídka čalounění je velmi rozmanitá, takže je můžete umístit do všech možných jídelních designů.

Pokud jde o barvu, pohrajte si s různými látkami a materiály a zjistěte, které vzory odpovídají požadovanému dekoru. Můžete se rozhodnout pro neutrální barvy a přidat nějaké odvážné odstíny nebo vzory. 

Jak už bylo řečeno, vaše jídelní židle nemusí být všechny stejné. Doporučujeme posoudit celkovou atmosféru vaší jídelny a nebát se nakombinovat židle různých stylů. Pro více inspirace se podívejte se na naše oblíbené jídelní židle níže.