Výběr správných ručníků není snadný, pokud se rozhodnete postupovat správně. Možná budete v pokušení sáhnout po levnějších variantách v místním obchodě s nábytkem, ale najít ty nejlepší ručníky se správnou nadýchaností, trvanlivostí a schopností schnout vyžaduje čas a úsilí. Překvapivě některé z nejnadýchanějších a největších ručníků nejsou nejlepší.
Dobrý ručník by měl rychle schnout, být příjemný na pokožce, dobře vypadat v interiéru a být dostatečně odolný, aby vydržel několik let. Někteří lidé však považují některé ručníky za pohodlnější než jiné. Proto je vždy nejlepší si ručník osahat a zjistit, jaký je. Ale ne každý chce chodit po krámech a osahávat ručníky. Pokud tedy nakupujete online nebo nevíte, na co si dát pozor, musíte se řídit několika pokyny, abyste si vybrali ten správný ručník. Tento jednoduchý průvodce obsahuje nejdůležitější body, které je třeba vzít v úvahu při výběru ručníků.
Pokud jde o výběr ručníku, nejdůležitějším faktorem, který je třeba mít na paměti, je savost. Výběr správného materiálu ručníků je proto velmi důležitý. Na výběru materiálu závisí také měkkost a dlouhá životnost ručníku. Zde jsou nejběžnější materiály, které si můžete vybrat pro své osušky.
Bavlna je zdaleka nejoblíbenějším materiálem pro ručníky, je měkká a mimořádně savá. Dokáže absorbovat přibližně 25násobek své hmotnosti v tekutinách. Bavlna je také prodyšná – její vlákna propouštějí vzduch. A co je nejdůležitější, je jemná k pokožce. Ručníky z bavlny jsou také k dispozici v různých barvách a variantách. Díky své vysoké savosti se bavlna snadno barví, což z ní činí univerzální textilní materiál. Ne všechny bavlněné ručníky jsou však stejné. Egyptská a turecká bavlna jsou nejjemnější a nejsavější osušky.
Dalším skvělým materiálem pro ručníky je len. Ať už je potřebujete pro sebe, nebo do koupelny pro hosty, lněné ručníky se řadí mezi nejlepší ručníky na trhu. Jako přírodní materiál je len měkčí a savější. Lněné ručníky mohou vypadat tenčí než jejich bavlněné protějšky, ale jsou pevnější a absorbují více vody. To vysvětluje, proč se len hojně používá k výrobě ručníků.
Ručníky z mikrovlákna jsou oblíbené mezi sportovci a cestovateli, protože rychle schnou, jsou savé, antibakteriální a ve složeném stavu zabírají méně místa. Ručníky z tohoto syntetického materiálu jsou tenčí než bavlněné, ale díky své jemně tkané struktuře absorbují ohromující množství vody. Protože rychleji schnou, je u nich menší riziko vzniku plísní a hniloby. Kromě toho má mikrovlákno výjimečné schopnosti zachycovat nečistoty, takže je vhodnou volbou pro utírání prachu v domácnosti, stírání kuchyňských linek nebo dokonce čištění exteriéru a interiéru automobilu. Ručníky z mikrovlákna jsou také úsporné, protože vydrží mnoho let. Jsou však méně savé než bavlněné ručníky.
Kromě mikrovlákna můžete najít také ručníky z jiných syntetických materiálů, jako je polyester, nylon a mikrosatén. Tyto materiály jsou často smíchané s bavlnou, čímž vzniká nadýchanější a měkčí ručník. Další výhodou těchto ručníků je, že jsou odolnější vůči skvrnám, což je skvělé pro pravidelné používání. Jsou také robustní, odolné a levnější než ručníky vyrobené z přírodních produktů. Jsou však méně savé než ručníky ze 100% bavlny.
Existuje mnoho typů ručníků v závislosti na jejich materiálu, účelu, tloušťce a velikosti. Zde jsou nejběžnější typy ručníků, které potřebujete ve své domácnosti.
Pravděpodobně nejběžnějším typem jsou osušky z měkkých, pevných a savých materiálů, jako je bavlna, polyester a len. Obvykle jsou dostatečně velké, aby se daly omotat kolem těla. Většinou je najdete v držácích ručníků v koupelně nebo mimo ni. Koupelnové osušky se dodávají v různých velikostech podle vašeho vkusu a preferencí.
Tyto ručníky slouží přesně k tomu, co naznačuje jejich název – k osušení rukou po umytí. Často se na ně zapomíná, dokud si neumyjete ruce a nezačnete s mokrýma rukama pobíhat po domě a hledat něco, čím byste si je osušili. Ručníky jsou menší a často se zavěšují na tyče nebo kroužky v koupelně, kuchyni nebo nad umyvadlem. Většina ručníků na ruce se vyrábí z bavlny, lnu a směsi bavlny a polyesteru.
Sušení vlasů a obličeje stejným ručníkem se nedoporučuje. Tím přenášíte zbytky produktů, olej a bakterie do pórů, což vede ke vzniku akné. Ručník na obličej je savý, jemný a šetrný k pokožce a zanechává ji čistou a svěží. Měli byste ho také používat k odstranění make-upu před spaním. Ručníky na obličej jsou obvykle menší a mají čtvercový rozměr.
Kuchyňská utěrka je jedním z nejužívanějších předmětů v domácnosti. Často se používá k osušování rukou, utírání kuchyňské linky, sušení nádobí, vytahování upečených pokrmů z trouby a mnoha dalším účelům. Jsou to jedny z nejodolnějších ručníků, které můžete v domácnosti najít. Protože jsou kuchyňské utěrky víceúčelové, máte na výběr z mnoha možností. Můžete si vybrat modely, které odpovídají celkovému tématu, a zkrášlit své bydlení.
Plážové osušky mají přibližně stejnou velikost jako běžné osušky, ale často jsou vyrobené z jiných materiálů. Tyto ručníky mají plochou vazbu, takže vypadají tenčí než jiné ručníky. Zabírají však méně místa v plážové tašce a rychle schnou. Vzhledem k tomu, že plážové ručníky jsou určené pro venkovní použití, neblednou na slunci jako jiné osušky.
Ručníky na vlasy jsou známé pro svou vynikající schopnost odvádět vlhkost. Vlasy zabalte do ručníku, aby se rychleji vysušily. Většina ručníků na vlasy je vyrobená z bavlny a lnu.
Nákup ručníku je mnohem snazší, pokud víte, jaký materiál vybrat, ale můžete váhat, jakou velikost potřebujete. Než si poběžíte ručník změřit, podívejme se na standardní velikosti ručníků, abyste si mohli vybrat takový, který vyhovuje vašim požadavkům.
Běžné osušky mají obvykle rozměry 69 × 132 cm. Mějte na paměti, že tyto rozměry se mohou u jednotlivých značek nebo výrobců lišit. Ručníky na ruce mají rozměry 38 × 64 cm až 46 × 76 cm. Ručníky na ruce jsou obvykle dostatečně velké, aby se daly použít jako ručníky na vlasy.
Čtvercový tvar a nejmenší ze všech ručníků na obličej má rozměry 33 × 33 cm. Dětské žínky jsou stejně velké jako ručníky na obličej, ale mají vysokou savost a jsou silnější. Koupelnové osušky jsou větší než běžné osušky a měří přibližně 90 × 178 cm. Jsou ideální pro vyšší osoby. Protože jsou však velké, zabírají více místa a jejich sušení vyžaduje více času.
Naproti tomu plážové osušky jsou tenčí a měří přibližně 76 × 152 cm. Jsou také širší než osušky a nabízejí se v široké škále vzorů a potisků.
Už víte, že některé ručníky jsou tenčí, zatímco jiné silnější. V podstatě se jedná o termín používaný k popisu hmotnosti ručníku. Pravděpodobně jste už někdy viděli písmena „GSM“ na ručnících. Tato zkratka znamená „gramy na metr čtvereční“ a označuje hmotnost tkanin.
GSM se používá k měření tloušťky ručníků. Husté a nadýchanější ručníky mají vyšší GMS a naopak. Standardní hodnota GSM pro většinu ručníků je 300–900. Ručníky lze rozdělit do tří kategorií podle hodnoty GSM.
Tenčí a lehčí ručníky, jako jsou plážové, kuchyňské a cestovní ručníky, jsou na spodní hranici (300–400).
Ručníky střední gramáže mají GSM 400 až 600. Jedná se o standardní hmotnost ručníků, které denně používáte, jako jsou ručníky na koupání, ruce a obličej.
Těžší a nadýchanější ručníky mají rozsah GSM 700–900. Tyto ručníky mají vysokou savost a déle schnou.
Mějte na paměti, že GSM je pouze měřítkem hmotnosti ručníku, nikoli jeho kvality.
Správná péče o ručníky je udrží čisté a prodlouží jejich životnost.
Bavlněné ručníky je možné prát v pračce. Použijte jemný prací prášek, studenou vodu a sušit v bubnové sušičce na nízké teplotě. Je také důležité oddělit osušky a ručníky podle barvy. Kromě vody ručníky snadno absorbují barviva z jiných předmětů v pračce.
Pokud tedy máte bílé ručníky, vyperte je s jinými bílými ručníky, aby se nezbarvily. Pokud perete barevné ručníky, zabraňte poškození barvy tím, že budete prát ručníky stejné barvy v jednom cyklu. Pračku však nepřetěžujte, protože ručníky jsou vyrobené ze savého materiálu a jejich sušení bude trvat déle. Ostatní materiály, jako je len a syntetika, lze také prát v pračce.
Pokud jde o sušení, musíte najít rovnováhu. Ručníky musí být zcela vysušené, aby se zabránilo vzniku plísní, ale neměly by se sušit nadměrně, protože se tím ničí jejich vlákna. Používejte proto nejnižší teploty v sušičce. Dávejte také pozor na přehřátí, protože to napíná vlákna ručníků. V sušičce se také nedoporučuje sušit syntetická vlákna, jako je polyester a mikrovlákno. Ztuhnou a ztratí svou savost. Nejlepší způsob, jak je udržet měkké, je sušit je na vzduchu.
U nás ve vidaXL máme velkou kolekci ručníků nejvyšší kvality z různých materiálů, různých velikostí a barev. Ať už hledáte malý ručník na obličej nebo velkou osušku pro své hosty, najdete je zde. Všechny naše ručníky odebíráme od předních značek na trhu, takže máte záruku špičkové kvality produktů, které vám vydrží sloužit mnoho let. Prohlédněte si naši kolekci a najděte ty nejlepší ručníky pro svůj domov.